top of page
Eliáš Urban, úvodní fotka na stránce Brick Gallery
Logo Brick Gallery

ELIÁŠ URBAN

Díla Eliáše Urbana jsou povětšinou plátna velkých rozměrů, od nichž se jen těžko odtrhává zrak. Urban se nechává inspirovat městskou architekturou, kterou zobrazuje ve svých monumentálních obrazech. Ruku v ruce s tím zachycuje také pomyslnou džungli, která společnost obklopuje.

Inspirací pro tvorbu je mu všechno, co ho obklopuje. Stejnou měrou na něj může působit odraz slunce v kaluži, pohled do krajiny či starý barokní obraz v kostele. V minulosti byl připodobněn například k Edwardu Hopperovi. Má jasno i v tom, kam se chce vydat dál. Daná prostředí ho baví čím dál více abstrahovat. Vnímá to jako směr, který se mu nabízí. Poukazuje však na to, že pro diváka to zas tak čitelné nebude. Pro jeho nitro však ano.

Eliáš Urban (*1989) vystudoval Akademii výtvarného umění u profesora Jiřího Sopka a Igora Korpaczewského. Za podstatnou část studií považuje půlroční stáž v Antverpách v roce 2015, kde tvořil pod vedením Pata Harrise a Tinny Gillen. O dva roky později se pro změnu vzdělával v Portu. V současné době učí figurální kresbu na VOŠUP a SUPŠ na Žižkově. Ve volném čase vystupuje jako zpěvák s kapelou Rach.   

bottom of page