Prodejní Umělecká Galerie | Brick Gallery
top of page
Logo Brick Gallery
Motiv plakátu k vernisáži Crossbananas Adiny Chmelové

Vernisáž výstavy Crossbananas

  • Instagram

Adina Chmelová

Osobitou myšlenku a svěží přístup přináší na současnou uměleckou scénu Adina Chmelová, která svou tvorbu protkává motivy rapu. Sympaticky drzý vizuál vznikal na základě rapových textů jejích oblíbených interpretů. Hudba je pro ni alfou a omegou všeho. V současné době se rozhodla pod hlavičkou Walter Brick Gallery poodhalit nejen to, jak se její umění vyvíjí.

Nejsou to zdaleka už jen melodie autorů 58g a rapového dua Past, co Adinu ovlivňují. Netají se inspirací Beowulfem, staroanglickým hrdinským eposem. Všímejme si, že poezie stále hraje prim. Ať už ta dnešní, tedy rap, či historická. „Ve svém umění se nyní vracím zpět, kde jsem řešila nejrůznější symboly a narace. Zkoumám, co bylo důležité pro lidi ve středověku,” vysvětluje mladá umělkyně, která k figurální malbě přidává i nejrůznější zátiší.

„Líbí se mi parafrázovat symboly, které byly významné pro lidi tenkrát, ale dnes už nemusí nikomu nic říkat,“ doplňuje. 

Sama svůj zrak zaměřuje mimo jiné na díla Henriho Matisse nebo Pierrea Bonnarda, kdy s obdivem zkoumá jejich barevnost. Ostatně právě výrazné barvy ji charakterizují. Symboliku zas velmi silně vnímá v obrazech Jana Van Eycka. Plátnům vdechuje život pomocí akrylu, sprejů a olejových pastelů, trojkombinace, které se drží už od školy. Mix médií jí pomáhá budovat a vrstvit prostor, jež se zdá na první pohled plochý. 
 

V její cestě za současnou podobou umění jí pomohl i půlroční pobyt v Austrálii. „Jela jsem do země, kde svítilo slunce. Barvy tam získaly konkrétní podobu,” říká Adina, jež se nyní rozhodla dát svému umění další rozměr. Na výstavě pod záštitou Walter Brick Gallery ukazuje veřejnosti kromě obrazů i umění v jiné podobě. Ve spolupráci s fashion designérkou Barborou Cabalkou a její značkou Barae se podílela na kolekci s názvem MurMur, ve které společně přenesly plátna na oděvy. 

„Při navrhování kolekce jsem měla na paměti, aby nedošlo ke znehodnocení samotného originálu, proto je kolekce složená jen z patnácti kusů,” objasňuje Barbora Cabalka. Moderní kolekce kalhot a košil pro ženy i muže se drží maskulinních střihů. Důvod je prostý. Jedním z podnětů pro vznik kolekce byl i americký neo-expresionista Jean-Michel Basquiat, jenž je oblíbencem Barbory, a právě ten holdoval širokým košilím i kalhotám. Výstava Adiny Chmelové tak bravurně snoubí umělecký i módní průmysl, který díky ní získává potřebnou hloubku.

Adina Chmelová je absolventkou AVU, kde vystudovala grafiku u  Vladimíra Kokolii. Inspirací k  tvorbě jí může být středověk a stejně tak rapová subkultura. Fascinují ji rozhovory vytržené z kontextu, které nemůže doposlechnout a oblečení ze second handů. Nikdy totiž neztrácí styl. 

Brick Gallery je nová instituce, jenž vznikla během covidu na podporu současných umělců, kterým v té době zavíraly dveře kamenné galerie. Bere si za cíl představit umělce a jeho dílo převážně prostřednictvím online světa. V Kasárnách Karlín však pořádá první vernisáž, na kterou se můžete dostavit fyzicky.

bottom of page